E: info@jzs.si        T: 040 240 818

ISAF Youth: Peter Lin Janežič in Anže Podlogar mladinska svetovna prvaka razreda 29er

V Maleziji se je zgodaj zjutraj po našem času zaključilo ISAF mladinsko svetovno prvenstvo v

Gold Medal 29er Men Slovenia 29er Men Crew SLOAP1 Anze Podlogar Slovenia 29er Men Helm SLOPJ1 Peter Janezic Day6, Final Day, 2015 Youth Sailing World Championships, Langkawi, Malaysia

jadranju, na katerem se je v devetih mladinskih prehodnih razredih pomerilo okoli 380 jadralcev iz 76 držav. Slovenska predstavnika Peter Lin Janežič in Anže Podlogar sta bila že po včerajšnjem predzadnjem dnevu v odličnem izhodišču, danes pa se z odličnim jadranjem povzpela še stopničko više in osvojila naslov mladinskih svetovnih prvakov razreda 29er.

V Maleziji se je zgodaj zjutraj po našem času z zadnjimi plovi zaključilo ISAF mladinsko svetovno prvenstvo v jadranju. Na prvenstvu se je med 27. decembrom in 3. januarjem v devetih mladinskih prehodnih razredih pomerilo okoli 380 jadralcev iz 76 držav. Med mladimi jadralci z vsega sveta so bili tudi trije slovenski predstavniki, in sicer posadka Janežič-Podlogar v razredu 29er, Taš Kolman v razredu laser radial in Toni Vrščaj v razredu RS:X.

V razredu 29er sta na svojem zadnjem tekmovanju v tem mladinskem prehodnem razredu nastopila Peter Lin Janežič in Anže Podlogar, za katerima je odlična jadralna sezona. V Malezijo je ekipa odpotovala z visokimi cilji, njun trener Andrej Janežič pa je pred odhodom v povzel njihova pričakovanja: »Vse leto smo se pripravljali tudi na to prvenstvo. Na seznamu prijav je deset posadk, ki imajo možnosti za medalje, čeprav so možna tudi presenečenja. Na prizorišču pričakujemo za ta kraj standardne pogoje torej vročina in veter od 4 do 12 vozlov. Cilj je odjadrati kot Peter in Anže znata. Radi bi se izognili kakršnimkoli neumnostim ali posebnim nihanjem v rezultatih. Torej, načrt je odjadrati zrelo na podlagi vseh dosedanjih izkušenj. To je naše zadnje tekmovanje, ker je skoraj nemogoče obdržati primerno težo za ta razred. Ugotavljam, da imata res minimalno “tanko kožo”, ki je primerljiva s smučarji skakalci. V januarju začnemo s pripravami v olimpijskem razredu 49er.«

Vse dni prvenstva so vladale zahtevne razmere, vetra je bilo več od pričakovanega, pihal je s hitrostjo od 15 do 20 vozlov, s sunki tudi do 23 vozlov, vendar sta se slovenska predstavnika tudi v teh razmerah odlično znašla. Peter Lin Janežič in Anže Podlogar sta kljub nekaj težavam z izposojeno opremo v prvih dneh prvenstvo dobro začela, nato pa nadaljevala s konstantnim jadranjem in na tretjem mestu držala stik z najboljšimi. Dobro sta izkoristila dneva, ko je bilo na regatnem polju nekaj manj vetra in zmanjšala prednost vodilnih. Po včerajšnjem predzadnjem dnevu sta bila na drugem mestu in z minimalno razliko v točkah v odličnem izhodišču pred zaključkom prvenstva. Danes sta se z odličnim jadranjem, psihično trdnostjo in zrelimi taktičnimi odločitvami povzpela še stopničko više, premagala do včeraj vodilna Novozelandca, se povzpela na prvo mesto in osvojila naslov mladinskih svetovnih prvakov razreda 29er. Po vrnitvi na kopno sta se veselila zmage: “Zaslužena zmaga in za konec jadranja v razredu 29er tako poplačan ves trud.” Drugo mesto sta osvojila Novozelandca Jackson Keon in Nick Egnot Johnson, na tretjem mestu pa sta končala Norvežana Tomas in Mads Mathisen.

Posadko Janežič-Podlogar po vrnitvi v Slovenijo čaka novo poglavje na njuni športni poti, mladinski prehodni razred 29er bosta zamenjala za olimpijski razred 49er. Njun trener Andrej Janežič že gleda naprej: » V januarju začnemo s pripravami v razredu 49er. Že do zdaj smo veliko naredili, ne na vodi temveč v zvezi z znanjem, opremo in teoretično pripravljenostjo na ta olimpijski razred. Načrtujemo, da se bomo udeležili evropskega prvenstva razreda 49er, ki bo 16. aprila v Barceloni. To bo seveda samo pripravljalni uvod za nas, da dobimo presek stanja. Prvenstvo bo najverjetneje na visokem nivoju, saj so posadke zaradi olimpijskih iger in kvalifikacij dobro pripravljene. Tam ne pričakujemo nobenega rezultata. Letošnje najpomembnejše prvenstvo za nas bo konec avgusta, mladinsko svetovno prvenstvo v Medembliku.«

V razredu RS:X je Toni Vrščaj dosegel končno 23. mesto. Naslov mladinskega svetovnega prvaka je osvojil Francoz Titouan Le Bosq, drugo mesto je osvojil Argentinec Francisco Saubidet Birkner, tretje pa Brazilec Brenno Francioli. V razredu laser radial je Taš Kolman prvenstvo končal na 57. mestu. Naslov mladinskega svetovnega prvaka je osvojil Avstralec Alistair Young, drugo mesto je propadlo še enemu Avstralcu Georgu Gautreyu, tretje mesto pa je osvojil Britanec Daniel Whiteley.

Več o ISAF mladinskem svetovnem prvenstvu v jadranju na spletni strani ISAF Youth.